STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Oświadczenia majątkowe sędziów w BIPie

W piątek Sejm przyjął zapisy wprowadzające publiczny dostęp do tego rodzaju dokumentów.

Za zmianami głosowało 237 posłów, 190 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Poparcie wyraził cały klub Prawa i Sprawiedliwości i kilku z Kukiz’15. Reszta grup parlamentarnych wyraziła swój sprzeciw. Teraz sprawą ma zająć się Senat.

Według obowiązujących jeszcze przepisów sędziowie składają oświadczenia majątkowe, ale nie są one upubliczniane. Dostęp do nich można uzyskać tylko przez złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Jeżeli przyjęte przez Sejm zmiany wejdą w życie, to tego rodzaju dokumenty znajdą się w Biuletynie Informacji Publicznej. Ich publikacja ma się odbywać nie później niż 30 czerwca każdego roku. Za cały proces ma być odpowiedzialna Krajowa Rada Sądownictwa. Wprowadzono również sankcje za podanie nieprawy w oświadczeniu karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W ujawnianych oświadczeniach majątkowych nie będą widoczne tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz informacje umożliwiające lokalizacje ruchomości. Sędziowie będą mogli wnioskować o objęcie ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych – ma to zapewnić im bezpieczeństwo w sytuacji, gdy ujawniane informacje mogą być wykorzystywane do nacisków ze strony grup przestępczych .

Właśnie wokół kwestii bezpieczeństwa sędziów i ich niezawisłości skupiała się krytyka opozycji i środowiska sędziowskiego. Poza tym, wskazują, że większość krajów europejskich o ugruntowanej demokracji nie ma takiego rozwiązania.

Zwolennicy zmian koncentrują się na dwóch pozytywnych aspektach, jakie ma przynieść nowelizacja. Rząd przedstawia to jako sposób na ograniczanie korupcji. Natomiast organizacje pozarządowe, jak Sieć Obywatelska – Watchdog Polska cieszą się z wprowadzenie większej jawności w życiu publicznym. Zdaniem Szymona Osowskiego, prezes stowarzyszenia – nie ma racjonalnego powodu, żeby oświadczenia radnych były dostępne w Internecie a sędziów nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności