STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Oświadczenia majątkowe sędziów od dzisiaj jawne

Do dzisiaj wszystkie sądy muszą opublikować na swoich stronach Biuletynu Informacji Publicznej oświadczenia majątkowe sędziów. 

Wymóg ten powstał na mocy nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, uchwalonego w listopadzie zeszłego roku. Do tej pory oświadczenia majątkowe sędziów nie były podawane do publicznej wiadomości. Od teraz mają być dostępne, ale bez ujawniania danych adresowych, informacji o lokalizacji nieruchomości oraz umożliwiające lokalizacje ruchomości sędziego, takie jak np. numery rejestracyjne samochodu. Wprowadzono możliwość utajnienia oświadczenia w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dla sędziego i jego bliskich. Jednak minister sprawiedliwości otrzymał uprawnienie do zniesienia tej tajności.

Zmiana prawa została negatywnie odebrana przez środowisko sędziowskie. Ich obawy budzi kwestia zagrożenia ze strony grup przestępczych, które będą miały ułatwiony dostęp do informacji, które mogą posłużyć do szantażu. Część sędziów wykorzystało furtkę prawną dla uniknięcia ujawnienia swojego oświadczenia majątkowego w tym roku, składając je przez wejściem nowelizacji w życie tj. 6 stycznia 2017 roku. Jednak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił ukrócić tę praktykę zapowiadając wprowadzenie zmiany prawa, która doprowadzi do ujawnienia również tych oświadczeń. Obecnie Sejm jest przed trzecim czytaniem projektu ustawy, która ma to zapewnić.

Z drugiej strony organizacje strażnicze, jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska popierają jawność oświadczeń majątkowych sędziów. Zdaniem organizacji funkcjonariusze publiczni powinni ujawniać stan swojego majątku. Pełni to funkcję antykorupcyjną. Prezes stowarzyszenia nie widzi racjonalnych argumentów dlaczego np. oświadczenia radnych są dostępne, a sędziów już nie. W końcu reprezentanci samorządu również mogą być poddawani różnym naciskom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności