STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Czy PiS przejmie kontrolę nad NIK?

Marszałek Sejmu skutecznie sparaliżował prace kolegium Najwyższej Izby Kontroli, co może być przyczynkiem do skrócenia kadencji jej prezesa.

Kolegium NIK składa się z 19 osób: prezesa, 4 wiceprezesów, 7 przedstawicieli Izby oraz 7 przedstawicieli nauk prawnych i ekonomicznych. Powoływani są przez Marszałka Sejmu na wniosek prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Na przełomie 2016 i 2017 roku wygasła kadencja aż 15 członków ciała kolegialnego. Jednak mimo przedstawienia nowych kandydatów przez Krzysztofa Kwiatkowskiego, Marek Kuchciński nie podejmował odpowiedniej decyzji. Oznaczało to paraliż tej instytucji, której kolegium nie spełniało wymaganego kworum stanowiącego połowę członków.

Dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia Marszałek Sejmu powołał komisję ds. kontroli państwowej, która zatwierdziła 4 z 6 rozpatrywanych kandydatów. W tej sytuacji nieobecność jednego z przedstawicieli kolegium oznacza paraliż prac. Jest to szczególnie newralgiczny moment dla Najwyższej Izby Kontroli, gdy pozostał niespełna miesiąc na przeanalizowanie zastrzeżeń ministrów do budżetu państwa za 2016 rok. Na początku czerwca musi złożyć w Sejmie uchwałę o wykonaniu budżetu i udzieleniu absolutorium.

Zdaniem opozycji PIS gra na zwłokę w celu zarzucenia Kwiatkowskiemu niewypełnienia obowiązków. Poseł PO Ireneusz Raś twierdzi, że jest to próba przejęcia jednej z ostatnich nienależnych instytucji państwowych. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Gazeta Wyborcza Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli, która wprowadzi przesłankę do odwołania prezesa tej instytucji w razie nieprawidłowości jej funkcjonowania. Poza tym chce, aby to Marszałek Sejmu wyznaczał nowego prezesa NIK. Zgodnie z obecnym prawem kandydat musi zostać zatwierdzony bezwzględną większością głosów w Sejmie i otrzymać poparcie Senatu.

O skuteczności taktyki partii rządzącej wobec NIK dowiemy się w czerwcu po tym, czy kolegium uda się wypełnić swoje zadanie mimo braku wsparcia ze strony Marszałka Sejmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności