STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Polska coraz bliżej dna pod względem poziomu równouprawnienia osób LGBTI

Wynika z rankingu ogłoszonego z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Co roku ILGA Europe publikuje zestawienie poziomu równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród państw należących do Unii Europejskiej, otrzymując 18 punktów na 100. Gorszy wynik miała jedynie Łotwa. Natomiast liderem rankingu zarówno krajów UE, jak i całego kontynentu została katolicka Malta.

Poziom równouprawnienia mierzony jest w sześciu kategoriach. Polska jedynie w kwestii  wolności zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji otrzymała maksymalny wynik. W pozostałych obszarach nasz kraj otrzymał bardzo niskie punktacje: uzgadnianie płci i integralność cielesna – 36%, prawo do azylu – 16,67%, równość i zakaz dyskryminacji – 8%, rodzina –  7,41%. Natomiast w sprawie przestępstw z nienawiści otrzymaliśmy zero punktów. Kampania Przeciw Homofobii powołuje się na wyniki badań, z których wynika, że aż 70% osób LGBTI doznało przemocy w ciągu ostatnich 2 lat.

Polska konsekwentnie z roku na rok obniża swoją pozycję w rankingu. Mirosława Makuchowska z KPH ostrzega, że jeżeli politycy nie zmienią nic w ciągu najbliższych 12 miesięcy, nasz kraj zostanie homofonicznym liderem Unii Europejskiej. Postulaty poprawy sytuacji mniejszości seksualnych nie są zbyt popularne w naszym dyskursie publicznym. Jednakże Kampania Przeciw Homofobii uważa, że elektorat LGBTI będzie miał znaczący wpływ na wybory. Szacuje, że liczy on 2 miliony zdyscyplinowanych wyborców. Z raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015-2016” wynika, że ich aktywność wyborcza jest większa niż reszty społeczeństwa. W ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja mniejszości seksualnych wyniosła 80,4% w porównaniu do 50.9% całego społeczeństwa.

Z zestawieniem ILGA Europe można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności