STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Polska przeciwko rasizmowi i przemocy

15 października 2016 będziemy obchodzić DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI.

Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w imię międzynarodowej współpracy i ludzkiej solidarności będziemy organizować spotkania, akcje społeczne, działania artystyczne, warsztaty, dyskusje, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów i koncerty.

–> Dlaczego tak ważny jest Twój udziaj?

Według oficjalnych danych już w latach 2013–2015 odnotowano w Polsce dwukrotne zwiększenie liczby przestępstw motywowanych nienawiścią. Statystyk za rok 2016 jeszcze nie znamy, ale według organizacji pozarządowych zajmujących się tą problematyką sytuacja stale się pogarsza.
Ofiarą przemocy padają nie tylko – i nie przede wszystkim – uchodźcy. Na ataki narażone są już wszystkie osoby wyróżniające się kolorem skóry, ubiorem czy mówiące w obcym języku. Także ludzie żyjący w Polsce od lat, a nawet tutaj urodzeni.
Europa od 2015 roku mierzy się z nasilającym się kryzysem migracyjnym. I choć do naszego kraju dotarło dotychczas niewielu uchodźców, temat ten spowodował niespotykaną eskalację uprzedzeń i ksenofobii. Zamiast rzeczowej rozmowy o problemach i możliwościach związanych ze zjawiskiem migracji w polskiej debacie królują mity, obelgi i strach. Niestety ta zbiorowa histeria ma bezpośrednie przełożenie na naszą rzeczywistość.

„Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili” – powiedział ponad 200 lat temu Edmund Burke. Historia nieraz pokazała, że miał rację.

Dlatego ważne jest, żeby każdy zrobił cokolwiek na miarę swoich możliwości, predyspozycji czy wiedzy.
Zabranie głosu w tej sprawie i wszelkie działania edukacyjne i świadomościowe są równie ważne, jak reagowanie na przemoc i dyskryminację, która dzieje się bezpośrednio na naszych oczach.

W DNIU SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI może wziąć udział każda instytucja publiczna, prywatna i pozarządowa, każda i każdy z nas, obywateli i obywatelek naszego kraju.

–> Co możesz zrobić?

PODPISZ APEL w imieniu Twojej instytucji/ organizacji/ grupy i w dniach 8-15 października ZORGANIZUJ AKCJĘ w swojej miejscowości.

Na stronie www.solidarnizuchodzcami.pl znajdziesz inspiracje, wskazówki i gotowe scenariusze, które pomogą zorganizować wydarzenie z okazji DNIA SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

Wyślij wiadomość o planowanych działaniach (co? gdzie? kiedy? prosimy o zredagowany opis na stronę) na adres: chlebem.kontakt@gmail.com.Więcej informacji o tym, co się dzieje w dniach 8-15 października w całej Polsce znajdziesz na naszej stronie.
–> APEL: http://solidarnizuchodzcami.pl/apel/
–> WYDARZENIA LOKALNE: http://solidarnizuchodzcami.pl/wydarzenia/
–> MATERIAŁY DO POBRANIA (grafiki na FB): http://solidarnizuchodzcami.pl/kontakt/

Dzień Solidarności z Uchodźcami został zainicjowany przez grupę instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja jest realizowana przez inicjatywę Chlebem i Solą we współpracy z Fundacją Batorego.

Akcja jest finansowana z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.


Źródło: https://www.facebook.com/events/1652213848402725/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności