STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Polska sprawiedliwa komunikacyjnie

Fundacja Batorego zaprasza na debatę „Polska sprawiedliwa komunikacyjnie”, która odbędzie się w środę, 9 stycznia, w godzinach 16.00 – 18.00 w siedzibie Fundacji.

Problem nierówności rozpala niezmiennie debatę publiczną na całym świecie, ale większość dyskusji koncentruje się na ogół na problemie redystrybucji. Problemy sprawiedliwego systemu podatkowego czy świadczeń pieniężnych, które nie uzależniają od państwa, ale stanowią realne wsparcie dla obywateli, to kwestie fundamentalne, ale i kontrowersyjne. W ogniu tych kontrowersji zapomina się jednak często o głębokich przyczynach nierówności, takich jak wykluczenie transportowe. Bez łatwo dostępnego i dobrej jakości transportu zarówno publicznego, jak i prywatnego, maleją szanse i rosną nierówności. Konieczność nieplanowanego zakupu auta pożera świadczenia i ulgi, dowożenie dzieci do odległej szkoły czy przedszkola zajmuje czas i zwiększa koszty edukacji, długie i kosztowne podróże do pracy czy przychodni lekarskiej przekładają się na rozwarstwienie społeczne.

Jak uczynić transport w Polsce narzędziem wyrównywania szans i integracji społecznej oraz trampoliną do rozwoju obywateli? Jak wygląda dziś w Polsce mapa wykluczenia transportowego, które regiony skorzystały najbardziej na inwestycjach wspomaganych środkami unijnymi, a które pozostały w tyle? Jak zbudować „Polskę sprawiedliwą komunikacyjnie”? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie z autorem najnowszego opracowania forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego, profesorem geografii społeczno-ekonomicznej Tomaszem Komornickim.

W debacie wezmą udział:

Prof. dr hab. Tomasz Komornicki – zastępca dyrektora Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się m.in. polityką transportową i geografią polityczną. Redaktor naczelny wydawanego przez IGiPZ PAN czasopisma „Europa XXI”. Wykłada też na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, był sekretarzem i zastępcą przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Prof. Irena E. Kotowska – wykładowczyni w Instytucie Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jego była dyrektor. Przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN, członkini Naukowej Rady Statystycznej, Rządowej Rady Ludnościowej oraz Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. Doradza przy projektach realizowanych przez Eurostat i Komisję Europejską, współpracuje także z Głównym Urzędem Statystycznym. Była jedną z kluczowych ekspertek zespołu opracowującego program polityki rodzinnej w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Karol Trammer – twórca i redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z biegiem szyn”, ekspert ds. transportu publicznego. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował m.in. w „Technice Transportu Szynowego”, „Świecie Kolei”, „Nowym Obywatelu”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Tygodniku Powszechnym” i biuletynie Biura Analiz Sejmowych „Infos”.

Spotkanie poprowadzi Paweł Marczewski, szef działu Obywatele forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego.

Wymagane potwierdzenie udziału przez formularz rejestracyjny:
https://crm.batory.org.pl/formularz-online/Debata-Polska-sprawiedliwa-komunikacyjnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności