STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Posłowie tną budżet Rzecznika Praw Obywatelskich

Budżet przygotowała jeszcze prof. Irena Lipowicz – RPO urzędująca do sierpnia 2015 r. Zakładał on wzrost wydatków o 7 mln zł, m.in. w związku z zaleceniami przeciwpożarowymi Państwowej Inspekcji Pracy.
Najpierw 5 stycznia Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka obcięła 7 mln i rekomendowała przekazanie ich do IPN. Podobna sytuacja miała miejsce 15 stycznia na posiedzeniu Komisji Finansów, posłowie zgłosili poprawki zmniejszające budżet RPO o 18 mln zł, jednak nie uzyskały one większości w komisji.
Udało im się to dopiero wczoraj – 28 stycznia Komisja Finansów pozbawiła biuro RPO dodatkowych 3 mln zł (oprócz nie podwyższania o 7 mln).

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie, w którym podnosi, że ucierpią na tym zwykli obywatele, w tym m.in. będzie zmuszony rzadziej wizytować domy pomocy społecznej, szpitale psychiatryczne i więzienia. Ich częstotliwość nie będzie odpowiadała wymogom standardów międzynarodowych.

Miłym gestem wykazał się Robert Gwiazdowski ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha, który przygotowuje poradnik podatkowy dla obywateli na zlecenie RPO. Zadeklarował, iż zamówiony poradnik, przygotuje za darmo.
r gwiazdowski
Komisja przegłosowała również poprawki, które obcinają budżety SN, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS w łącznej kwocie 39 mln. Pieniądze w kwocie 15 mln zł zabrane NIK, RPO i Krajowemu Biuru Wyborczemu mają być przeznaczone na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Budżet RPO w 2015 r. wyniósł 38 mln zł, IPN 247 mln zł, NIK 262 mln zł, Rzecznika Praw Dziecka – 10,5 mln.

Jak twierdzi Komisja Finansów Sejm jeszcze w nocy przegłosował ok. 1/3 poprawek do budżetu państwa, głosowaniem nad pozostałymi zajmie się dziś wieczorem.

Artykuły i dokumenty w sprawie:

rpo drzwi

  1. Tego się nalezalo spodziewać ze jak PISowcy dojda do władzy to za glowne zadanie postawia sobie zabezpieczenie tzw SWOICH czyli np. IPN , swojego Prezydenta, czarnych z Rydzykiem na czele i siebie przede wszystkim itp. a żeby to zrobić to nalezalo komus zabrać i tu była okazja by się odegrać ( zemscic ) na instytucjach nieprzychylnych PISowi a wiec Trybunal Konstytucyjny, SN, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS. Nie chciałbym być złym prorokiem ale cos mi się zdaje ze to nie koniec tych ,, dobroci ” dla narodu ze strony milosciwie nam panujących ludzi z PISu. Powiedziec SKANDAL to o wiele za mało.

  2. Tryeba opublikowac kompetencje poszczegolnych waznych w rzadzie , dodajac list czytelnika Angory no super .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności