STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jak powstrzymać policyjną przemoc?

Śmierć Igora Stachowiaka na Komisariacie Policji pokazuje, że nasz kraj wciąż nie przestrzega podstawowych praw człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich jednoznacznie nazywa praktyki policjantów przedstawione w materialne TVN „Śmierć w komisariacie” torturami, mającymi na celu wymuszanie zeznań i upokarzanie zatrzymanej osoby. RPO od dłuższego czasu przygląda się przypadkom przekraczania uprawnień przez funkcjonariuszy Policji. 19 kwietnia Biuro poinformowało MSWiA o problemie tortur.

W sprawie Igora Stachowiaka interweniowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W swoim ostatnim wpisie na stronie internetowej pokazuje, że niestety omawiany przypadek nie jest odosobniony. Przedstawia sprawy, w których policjanci pobili lub przyczynili się do śmierci podczas interwencji i przesłuchań.

Rzecznik Praw Obywatelski, który pełni w Polsce rolę Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur postuluje zapewnienie faktycznego dostępu do adwokata od samego momentu zatrzymania, objęcie wszystkich osób zatrzymanych przez Policję badaniami lekarskimi stwierdzającymi ich stan zdrowia w chwili zatrzymania oraz wprowadzenie do Kodeksu karnego przestępstwa tortur. Natomiast Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o wprowadzenie prawnej możliwości nagrywania interwencji policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności