STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Poznaj budżet Dąbrowy na rok 2015 – WIZUALIZACJA

Czy myśleliście kiedykolwiek nad tym skąd w gminie biorą się pieniądze? Ile ich jest, na co są wydawane i dlaczego akurat na to, a nie na coś innego? Niby wszyscy wiemy skąd samorząd ma pieniądze. Z podatków! Z MOICH podatków, ciężko zarobionych pieniędzy! – Takie stwierdzenia słyszymy często w niezbyt przyjemnym kontekście, bo zazwyczaj ich autorzy chcieliby powiedzieć urzędnikom gminnym coś, co nie nadaje się do publikacji 🙂

money, aut.fsecart, CC BY 2.0, flickr.com

money, aut.fsecart, CC BY 2.0, flickr.com

Podobnie jest z wydatkami. Wiadomo! – idą na remonty dróg, na szkoły, na pensje dla urzędników – o tym wiemy, bo to widać. Jak powstanie nowa droga to ją widać, można samodzielnie przekonać się, jak fajnie się po niej jeździ.

Jednak to, co widzimy, to nie są jedyne wydatki gminy. Tak samo jak nasze podatki to nie jedyne jej dochody.

Po co w ogóle mielibyśmy interesować się budżetem Dąbrowy? Moim zdaniem po to, żeby móc świadomie rozmawiać o jej przyszłości. Jeśli ważny jest dla Ciebie los Dąbrowy, interesujesz się planami rozwoju gminy, zastanawiasz się czy można będzie w przyszłości znaleźć tu pracę, to kluczowe jest abyś zrozumiał stanu jej budżetu.

Nie tylko ile pieniędzy jest w gminie, ale też na co są wydawane i na co muszą być wydawane. Wielomilionowe wydatki ponoszone są na cele, które narzuca władza centralna i gminni samorządowcy nie mają możliwości zmiany tej decyzji. Zaglądając w szczegóły budżetu można zobaczyć, nad jaką jego częścią radni i Burmistrz mają realną kontrolę, a która tylko pozornie jest w ich rękach. Takie zrozumienie pomaga w uświadomieniu sobie tego, co jest w Dąbrowie możliwe, a co nie, bez zdobycia środków zewnętrznych lub restrukturyzacji aktualnie ponoszonych wydatków.

Niestety język urzędowy nie należy do najbardziej przyjaznych. Forma przedstawienia budżetu również. Generalnie nie jest to dokument, który czyta się do poduszki jak pasjonującą lekturę. Ale jak ktoś jest uparty, to oczywiście da radę – ja dałem radę i jestem z tego dumny 😉

Przebrnąłem przez uchwałę i postanowiłem oszczędzić Wam tej pracy. Żeby lepiej wytłumaczyć strukturę i zależności w budżecie Dąbrowy, przygotowałem krótką prezentację pokazującą „co w dąbrowskim budżecie piszczy”. No dobra, prezentacja nie jest najkrótsza z możliwych, ale krócej się nie dało bez wycinania ważnych informacji. Można ją ściągnąć tutaj:

Budzet Dabrowy 2015 – infografika

Mam nadzieję, że pomoże ona wszystkim zainteresowanym szybko i przyjemnie przyswoić budżet Dąbrowy. Od tego już tylko mały krok do opartej na faktach rozmowy o przyszłości naszej gminy.

Miłej lektury!

Źródło: https://mojadabrowa.wordpress.com/2015/02/16/poznaj-budzet-dabrowy-2015-wizualizacja-infografika/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności