STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Problem braku informowania o niebezpiecznym stężeniu smogu

Polacy mimo poważnych konsekwencji, jakie ponoszą przez zanieczyszczenie powietrza, nie są o nim informowani.

Wg. Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza powoduje w Polsce blisko 50 tyś. przedwczesnych zgonów rocznie. Smog przyczynia się do wzrostu zachorowalności na raka płuc, astmę, udar mózgu, wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego dzieci i wiele innych niebezpiecznych dla zdrowia i życia schorzeń. Polska negatywnie wyróżnia się na świecie, jeżeli chodzi o stopień zanieczyszczenia powietrza.

Mimo, iż smog można uznać za poważną kwestię społeczną, władze publiczne nie podejmują istotnych środków, aby rozwiązać problem. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wręcz kwestionuje wagę sprawy nazywając ją „zagrożeniem trochę bardziej teoretycznym”.

Polacy nie są odpowiednio informowani o niebezpiecznym stężeniu zanieczyszczonego powietrza. Nasze poziomy smogu, po których ogłasza się alarm są niemal trzykrotnie wyższe niż przeciętnie w innych krajach Europy. Powoduje to nie tylko brak świadomości społeczeństwa o skali problemu, ale przede wszystkim naraża się je na zagrożenie dla zdrowia i życia. W dniach wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza przebywanie na „świeżym powietrzu” powinno być ograniczone do minimum.

W związku z powyższym wiele organizacji medycznych (Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polska Liga Walki z Rakiem oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP) i Greenpeace Polska wystosowały apel o ułatwienie dostępu do informacji o niebezpiecznym stężeniu smogu.

Z treścią apelu można zapoznać się pod tym linkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności