STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Projekt „Ratujmy kobiety” w Sejmie

Podpisy pod ustawą złożyło 215 tyś osób. Nie ma jednak szansy na uchwalenie jej przez parlament.

O zbiórce podpisów pod projektem pisaliśmy tutaj. Jest to inicjatywa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety”, który przygotował ustawę o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Głównym celem zmiany prawa jest liberalizacja aborcji, refundacja środków antykoncepcyjnych i wprowadzenie do szkół przedmiotu „wiedza o seksualności człowieka. W zbiórkę podpisów pod tymi postulatami zaangażowały się organizacje, takie jak: Partia Zielonych, Partia Kobiet, Kongres Kobiet, Krytyka Polityczna, Fundacja Feminoteka, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja Pro Femina i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Ustawa „Ratujmy kobiety” prawdopodobnie zostanie przyjęta na pierwszym czytaniu w Sejmie, ponieważ głosowanie za zadeklarował klub Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca jest przeciwna proponowanym rozwiązaniom, ale jak tłumaczy poseł PIS Łukasz Schreiber:

– Jesteśmy konsekwentni, obojętne, czy projekty obywatelskie nam się podobają, czy trochę mniej. Dotąd tak było i, myślę, tak będzie, że będziemy je kierowali do rozpatrywania i nie będziemy ich odrzucać w pierwszym czytaniu.

Jednak na dalszym etapie prac raczej nie ma szans na przyjęcie projektu obywatelskiego. PIS ogłosiło, że na dalszym etapie prac odrzuci ustawę. Natomiast Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe mimo braku dyscypliny klubowej, deklarują, że są zwolennikami utrzymania kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Kukiz’15 również nie będzie kontrolował wyborów członków swojego klubu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności