STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Przejrzysta ziemia chrzanowska

Kolejna lokalna inicjatywa przyłącza się do przedwyborczej akcji Sieci Obywatelskie Watchdog Polska pt. “Jawność sprzyja każdej władzy”. Mieszkańcy ziemi chrzanowskiej chcą, żeby działanie urzędów było bardziej przejrzyste!

Magnifying glass, aut. Rafael Anderson Gonzales Mendoza, CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Magnifying glass, aut. Rafael Anderson Gonzales Mendoza, CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Akcja “Jawność sprzyja każdej władzy” została zainicjowana przed wyborami samorządowymi w 2014 r. przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.  SOWP zachęcała kandydatów na prezydentów do składania deklaracji dotyczących zwiększenia przejrzystości działań samorządu i wprowadzenia określonych rozwiązań w przypadku ich wygranej w wyborach. Konkretnie chodziło o udostępnianie w Biuletynie Informacji Publicznej rejestrów wszystkich umów zawieranych przez urząd, publikowanie kalendarza spotkań związanych z wykonywaniem funkcji prezydenta oraz o obietnicę niezatrudniania radnych w spółkach i instytucjach podległych prezydentowi miasta.

Początkowo akcja dotyczyła jedynie byłych miast wojewódzkich, ale SOWP pozostawiła możliwość zgłaszania kolejnych miejscowości i kandydatów.

W sumie akcja objęła 292 kandydatów i kandydatki z 60 gmin. 20% z nich obiecało spełnienie propozycji SOWP. Były to 63 osoby. Z nich natomiast wybory wygrało 9 osób. Jednocześnie w 10 miastach, kandydaci, którzy obiecali jawność zdobyli 20% głosów lub więcej.

Teraz organizacja obserwuje czy deklaracje złożone przez obecnych prezydentów w trakcie kampanii wyborczej są wypełniane, a w maju podsumuje ponownie całą akcję.

Ale to nie wszystko! Do Sieci Obywatelskiej zgłaszają się obecnie organizacje i inicjatywy lokalne, które już samodzielnie podejmują temat przejrzystości działania swoich samorządów, kierując do prezydentów/burmistrzów/wójtów propozycję wprowadzenia rozwiązań opracowanych przez SOWP. Tak było np. w przypadku Stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna. Teraz do inicjatywy Sieci przyłączyła się też redakcja tygodnika “Przełom” i portalu www.przelom.pl, która zapoczątkowała akcję pt. “Przejrzysta ziemia chrzanowska”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności