STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Przetarg w weekend? W Olsztynie to nic dziwnego

Forum Rozwoju Olsztyna: 4 dni (w tym 2 dni weekendu) tyle olsztyński magistrat dał firmom czasu na składanie ofert przetargowych. 

W piątek, 12 lutego 2016 r. na stronie BIP Urzędu Miasta Olsztyna zostało zamieszczone ogłoszenie o przetargu o wartości poniżej 30 000 euro na „opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Rewitalizacja dawnej zajezdni trolejbusowej na cele Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie”. Co zwróciło naszą szczególną uwagę? Termin składania ofert mijał we wtorek, 16 stycznia, o godz. 10:00, zatem 4 dni po zamieszczeniu ogłoszenia! Ta sytuacja nie wymaga szerszego komentarza. Ustalanie tak krótkiego terminu to typowe działanie ograniczające konkurencję, co jest sygnałem ostrzegawczym, iż przetarg nie jest przeprowadzony prawidłowo.

Jednak zdaniem olsztyńskich urzędników wszystko jest w porządku. Jak wyjaśniała Marta Bartoszewicz, rzecznika Urzędu Miasta:

Będziemy starali się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs, z którego chcemy aplikować o pieniądze, ma być ogłoszony w czerwcu. Wywiązanie się ze wszystkich warunków może zająć wykonawcy nawet 105 dni od podpisania umowy. Stąd taki termin składania ofert.

Jeśli to prawda, oznacza to, iż pracownicy ratusza odpowiedzialni za działania związane z remontem (bo tak naprawdę mamy do czynienia z remontem) zajezdni trolejbusowej nie wykonują należycie swoich obowiązków, skoro przetarg musi być organizowany w takim pośpiechu. Trudno bowiem uznać, że w ciągu kilku dni można dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych wykonawców oraz przygotować odpowiednią ofertę.

Ze swojej strony obiecujemy, że będziemy przyglądać się niniejszej sprawie, w szczególności sprawdzimy, ile ofert złożono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności