STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Raport “Edukacja antydyskryminacyjna. Ostatni dzwonek!”

Nowy raport Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej zawiera opis ponad 70 przypadków szkolnej dyskryminacji i przemocy motywowanej  uprzedzeniami, które pojawiły się w mediach regionalnych w ubiegłym roku.

W raporcie znalazły się w nim m.in. samobójcza śmierć Dominika z Bieżunia wyzywanego w szkole od „pedałów”, molestowanie seksualne uczennicy w Chodzieży przez nauczyciela fizyki, opresyjny regulamin wchodzenia do klasy w szkole integracyjnej w Legnicy, w którym uczniowie „mają plecaki położone na ziemi tuż przy prawej nodze, patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów”, czy posługiwanie się przez nauczycieli mową nienawiści („Zróbcie porządek z tymi pedałami, a nie z nami” krzyczała nauczycielka historii blokując z ONR-em Marsz Równości w Gdańsku).

Zespół badawczy TEA monitorował 20 portali regionalnych z całej Polski oraz Gazetę Wyborczą i wszystkie jej dodatki regionalne. Odnotowano średnio 6 przypadków przemocy każdego miesiąca.

Dane zebrane w moniotringu potwierdzają to, co TEA zawarła w swoim ubiegłorocznym raporcie (“Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona”) – na przemoc są narażone dzieci i młodzież ze względu na swój status materialny, płeć, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe, miejsce zamieszkania a także wiek.

Raport dostępny jest na stronie: http://tea.org.pl/userfiles/raporty/tea_raport_www_final.pdf


 

Raport „Edukacja antydyskryminacyjna – ostatni dzwonek!. O deficytach systemu edukacji formalnej w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami” (red. Marta Rawłuszko, Magdalena Chustecka, Elżbieta Kielak, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Warszawa 2016) jest częścią projektu „Edukacja antydyskryminacyjna – sprawdzam, wspieram!” realizowanego w ramach programu „Obywatele dla demokracji” i finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG.

Projekt „Edukacja antydyskryminacyjna – sprawdzam, wspieram!” jest przedsięwzięciem badawczym i rzeczniczym. Ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami w polskim systemie oświaty. Projekt ma charakter ogólnopolski i systemowy, jest realizowany od października 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności