STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Raport o polowaniach na żubry

Państwo polskie mimo zobowiązań prawnych dotyczących ochrony tego zarażonego gatunku, pozwala na jego regularny odstrzał.

Akty prawa międzynarodowego i krajowego nie zezwalają na zarządzanie populacją żubrów w formie polowań. Zabicie przedstawiciela tego gatunku może się odbyć tylko w konkretnych przypadkach i w stacji, gdy nie ma alternatywnych rozwiązań. Mimo to Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska regularnie wydaje decyzje na odstrzał żubrów ze względu na „nadmierną liczebność stada”. GDOŚ opiera się przy tym na „Strategii ochrony żubra (Bison bonasus) w Polsce”, dokumencie przyjętym przez ministra Jana Szyszkę w poprzednim rządzie PIS. Ustalono tam arbitralnie maksymalną liczebność stad. W tym momencie śmierć czeka 40 polskich żubrów.

W Polsce dochodzi do paradoksalnej sytuacji, gdzie gatunek chroniony jest jednocześnie łowny. Magdalena Gołębiewska z Greenpeace Polska stwierdza, że stworzono z żubrów doskonałą „hodowlę trofeów”. Zwierzęta te są odstrzeliwane ze względu na ich liczebność, aby następnie za pieniądze z polowań dokarmiać je w celu zwiększenia populacji.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem: Polowanie, czyli ochrona żubra po polsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności