STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

RPD vs. FAS – więcej szkody niż pożytku?

„Znowu kobiety – znajdujące się w stanie ciąży mającym wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne – zamiast po partnersku, ze zrozumieniem i szczególną uwagą, są traktowane jak potencjalne przestępczynie.”

Tak Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny komentuje kontrowersyjny projekt ustawy, która ma przeciwdziałać rodzeniu się dzieci z Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (FAS), proponowany przez Rzecznika Praw Dziecka. FAS to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Projekt zakłada m.in. możliwość zastosowania środka zabezpieczającego w postaci tymczasowego zarządzenia o umieszczeniu kobiety w ciąży na leczeniu szpitalnym w oddziale zamkniętym we wskazanym zakładzie leczniczym na czas trwania postępowania oraz ustanowienie przez sąd adwokata dla dziecka poczętego.

Prawniczka Federacji zauważa, że projekt przewiduje przede wszystkim środki daleko idące, w tym pozbawienie wolności, a zawarte w nim propozycje („adwokat dziecka nienarodzonego”), jak i cały jego wydźwięk, są sprzeczne z wynikającym z polskiego systemu prawa statusem prawnym płodu. RPD nie podejmuje próby ulepszenia programów terapeutycznych i wsparcia psychologicznego dla kobiet w ciąży, które pomogłyby im rozpocząć walkę z problemem, tworzy natomiast wątpliwe rozwiązania, które mogą stanowić furtkę do nadużyć.

Projekt wywołał oburzenie środowisk kobiecych, ale również prawniczych. Przeciwnicy projektu uważają, że ustawa nie tylko nie rozwiąże problemu, ale dodatkowo skrzywdzi wiele kobiet.

Z opiniami prawników na temat projektu RPD można zapoznać się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności