STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Sąd Najwyższy odmawia dostępu do informacji o swoich wydatkach

Fundacja ePaństwo wygrała z Sądem Najwyższym w sprawie uznania informacji o wydatkach ze służbowych kart płatniczych za informację publiczną. W zeszłym tygodniu otrzymała, jednak decyzję odmawiającą dostępu do tych informacji m.in. z uwagi na…rotę przysięgi sędziego.

Trzeba podkreślić, co organizacja zrobiła również we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, że żądaniem udostępnienia informacji zwróciła się Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako organu, który zarządza budżetem Sądu Najwyższego, a nie jako sędziego. Fundacja docenia rolę sędziów – zarówno sądów powszechnych, jak i administracyjnych – w kształtowaniu proobywatelskiej wykładni przepisów określających przejrzystość życia publicznego. Można przytoczyć chociażby przykład świetnego wyroku Sądu Najwyższego z 8 listopada 2012 r., który przyczynił się następnie do publikowania przez wiele instytucji wykazów zawieranych umów. Organizacja zdaje sobie również sprawę z tego, że wyroki tak jak ten mogą zapaść wyłącznie w sytuacji pełnej gwarancji niezależności sędziów. I chociaż z częścią wyroków podejmuje polemikę to jest przeciwna ręcznemu sterowaniu sądami przez polityków.

 

Cały tekst dostępny jest na stronie: http://epf.org.pl/pl/2017/02/03/sad-najwyzszy-odmawia-dostepu-informacji-o-swoich-wydatkach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności