STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Co dalej z sądami? Zapraszamy na spotkanie!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza 26-27 sierpnia na spotkanie w Warszawie związane z monitorowaniem reformy sądów powszechnych.

We wtorek miną dwa tygodnie od momentu, gdy Prezydent RP podpisał ustawę reformującą ustrój sądów powszechnych. Od tego czasu wszyscy zdołaliśmy nieco ochłonąć i zastanowić się jak działać dalej. Po przejrzeniu tego, co dzieje się w Internecie i pojawia w komentarzach, wyrobiliśmy sobie zdanie i proponujemy konkretny plan. Oczywiście do dopracowania.

Warto jednak zacząć od określenia w jakich warunkach działamy. Po pierwsze, jest wiele ośrodków które myślą nad tym co robić. Dlatego ważna jest albo współpraca, albo jakaś forma uzupełniania swoich przedsięwzięć. Inne typy działań warto podejmować w sprawie ustaw niepodpisanych przez Prezydenta (o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym),  a inne w kwestii ustawy o ustroju sądów powszechnych, już podpisanej. Nasza propozycja dotyczy tej ostatniej.

Sprawdzać!

Chcielibyśmy wspólnie z Wami zająć się tym, co robimy najlepiej, czyli sprawdzaniem jak ona funkcjonuje. Obawy dotyczące ustawy sprowadzają się do przekonania, że sędziowie na stanowiskach zarządczych będą zależni od władzy wykonawczej i to może wpływać na to, jak wykonują swoją funkcję jako sędziowie, ale też jak zarządzają sądem. To może być trudne do sprawdzenia, ale już sam fakt że spora grupa obywateli patrzy na to, co się dzieje może mieć znaczenia dla samych sędziów.  To, jak będą oni postępować faktycznie, stanowi tylko jedno z zagadnień. Drugim jest to, że wiedząc o ich zależności od władzy wykonawczej, obywatele mogą im mniej ufać.

Dlatego, na początek  należy dać obywatelom obiektywną wiedzę o tym co się faktycznie wydarzyło. Ilu sędziów zostało zwolnionych, gdzie i jakie to pociągnęło za sobą ruchy kadrowe, i jak to się ma do wcześniejszych standardów. Najlepiej jeśli taką wiedzę zbierzemy my sami (obywatelki i obywatele). To znacznie pomoże w przekazywaniu innym ludziom zdobytej wiedzy. Później być może będzie trzeba szukać spraw, które nas szczególnie interesują i mogą powodować presję ze strony władzy wykonawczej. Ale to dopiero kolejny etap na jaki wejdziemy w procesie uczenia się.

Uzupełniać się

Przyjrzeliśmy się też co planują inne organizacje społeczne. Wiele z nich zamierza zajmować się głównie ustawami zawetowanymi. Temat Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa ma bowiem wrócić w postaci projektu prezydenckiego. Fundacja Court Watch Polska zaoferowała Prezydentowi swoją pomoc merytoryczną, zaś Akcja Demokracja zamierza budować ruch społecznego nacisku na wprowadzanie rozwiązań proponowanych przez obywatelki i obywateli. Z kolei Wolne Sądy (oddolnie założona grupa prawników i obywateli) proponuje by obywatele przesyłali obserwacje jeśli dowiedzą się o niemerytorycznych zmianach prezesów sądów w ich miejscowościach. Tu pewnie nastąpi najwięcej punktów wspólnych z działaniami, które proponujemy.

Termin

Proponujemy zatem by spotkać się w weekend 26 i 27 sierpnia i przedyskutować co będziemy sprawdzać, jakie dane mamy, jakie hipotezy stawiamy, jak chcemy pracować i angażować kolejne osoby. Planujemy spotkanie dwudniowe, aby również poświęcić czas na integrację i mieć możliwość solidnie podyskutować. Nasz informatyk Karol Breguła obiecał do tego czasu dostarczyć nam oprogramowanie do zbierania danych wraz z listą sądów. Na spotkanie chcielibyśmy też zaprosić ekspertów z Stowarzyszenia Iustitia, Court Watch Polska i portalu Wolne Sądów. Również po to by poznać postulaty zmian w sądownictwie formułowane przez lata. Wszystkim nam bowiem potrzeba wiedzy i debaty. Poza tym proponujemy część warsztatową i operacyjną. Co sądzicie, znaleźlibyście czas? My zidentyfikowaliśmy na razie listę 10 osób. Oczywiście mamy nadzieję, że w działania będzie można się włączyć na każdym etapie.

Kolejne zainteresowane osoby prosilibyśmy o kontakt na biuro@siecobywatelska.pl. Zobaczymy ile nas jest na początek i spróbujemy jakoś rozsądnie zaplanować wspólne wydarzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności