STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jak służby wykorzystują nowe uprawnienia?

Fundacja Panoptykon przedstawiła raport z okazji „rocznicy ustawy inwigilacyjnej”.

Chodzi o ustawę z dnia 15 stycznia 2016 roku o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo miało uregulować kwestie pobierania przez służby danych telekomunikacyjnych, ponieważ wcześniejsze regulacje zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. TK uznał, że nie ma należytej kontroli nad procedurą przekazywania informacji przez operatorów. Problem w tym, że zdaniem Panoptykonu wprowadzony nadzór jest pozorny.

Fundacja przedstawiła raport analizujący zmiany, jakie zaszły po roku od wprowadzenia tzw. „ustawy inwigilacyjnej”. Zmiany umożliwiły służbom zawierania porozumień o udostępnianiu danych internetowych, dzięki którym można je uzyskiwać za pomocą bezpiecznego łącza szybciej i w większej ilości niż było możliwe wcześniej. Na razie wiemy tylko o tym, że Żandarmeria Wojskowa podpisała cztery umowy w tej sprawie. Policja i CBA nie zrobiła tego do tej pory, a ABW odmawia odpowiedzi.

Panoptykon zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pytaniem o to, jakie są pozyskiwane dane internetowe. Uzyskano zdawkową odpowiedź, że są pobierane raporty połączeń oraz dane użytkowników wg określonych kryteriów.

Do tej pory 5 sądów okręgowych przeprowadziło kontrole korzystania ze służb ze swoich uprawnień. 3 z ich zakończyło się pozytywnie, w dwóch innych wynik jest niejasny. Fundacja zaniepokojona jest tym, że kontrole przeprowadzane są powierzchownie.

Z raportem można zapoznać się tutaj. Niestety opracowanie pozostawia wiele niewiadomych, z powodu tego, że służby unikają odpowiedzi na pytania organizacji pozarządowych. Pisaliśmy o tym problemie w tekście „Podejście służb do informacji publicznej”. Można jednak ze szczątkowych informacji wnioskować, że w ciągu ostatniego roku zwiększyło się zainteresowanie formacji mundurowych danymi internetowymi. Z tzw. raportu przejrzystości” Facebooka możemy się dowiedzieć, że polskie władze w 2016 roku prosiły o informacje dwukrotnie częściej niż w analogicznym okresie rok wcześniej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności