STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Spór o Puszczę – będzie kara?

Komisja Europejska złożyła oficjalny wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej za brak wykonania decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującej wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Dla przypomnienia: 27 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jest to środek tymczasowy do czasu ostatecznego wyroku. Minister Szyszko zignorował zakaz, twierdząc, że jego działania są zgodne z prawem.

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE, w sprawie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej, podczas którego swoje racje przedstawili minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jak informuje Greenpeace, podczas posiedzenia minister Szyszko nerwowo i agresywnie atakował Komisję Europejską, zamiast odnosić się do treści postanowienia Trybunału i zarzutu o wycinkę i sprzedaż drewna w strefach, w których nie powinno mieć to miejsca. Komisja zaprezentowała dowody w postaci zdjęć satelitarnych na nieprzestrzeganie lipcowego nakazu Trybunału i przesłała do Trybunału wniosek o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia w sprawie wstrzymania wycinki, nie precyzując jednak ich wysokości.

Puszcza Białowieska jest ostatnim dużym lasem naturalnym w nizinnej Europie i zarazem jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy i Polski. Od miesięcy w Puszczy trwają protesty aktywistów, którzy napływają z całego świata, by powstrzymać wycinkę uzasadnianą początkowo walką z kornikiem, a obecnie względami bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności