STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Spotkanie ekspertów UNESCO z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska w Białowieży

W związku z kontrowersyjnymi planami wycinki w Puszczy Białowieskiej eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), będącej ciałem doradczym UNESCO, spotkali się we wtorek 6 czerwca z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych. 

Podczas spotkania odbyła się debata, w której oprócz IUCN, MŚ i LP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wielokrotnie zwracano uwagę na unikatowość Puszczy Białowieskiej na skalę światową. Herve Lethier, jeden z delegatów IUCN, ogłosił podczas debaty, iż wycinka w Puszczy Białowieskiej zmusi organizację do zgłoszenia, że obiekt ochrony już nie istnieje.

Natomiast dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski przekonywał, że posługiwanie się pojęciem “wycinka drzew” w odniesieniu do trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest nieporozumieniem. Pojawiły się również głosy, iż puszcza w obecnym stanie obumiera, w związku z czym wycinka drzew potrzebna jest dla zmniejszenia zagrożenia.

Następnego dnia eksperci, oprowadzani przez pracowników Lasów Państwowych, wizytowali rezerwat ścisły razem z sześcioma przedstawicielami organizacji pozarządowych, a następnie udali się do lasów gospodarczych, gdzie dołączyły do nich pozostałe organizacje przyrodnicze.

Po zakończeniu misji eksperci IUCN złożą rządowi polskiemu raport zawierający pewne rekomendacje, oparty na prowadzonych w Białowieży badaniach. Szczególną uwagę zwrócą na to, czy propozycje zmian w planach urządzania lasu zgodne są z aktem ustanawiającym Puszczę Białowieską obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności