STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Sprawdź “KTO RZĄDZI”

Czym jest Kto Rządzi? Celem tego serwisu jest stworzenie bazy powiązań najważniejszych osób w państwie. Wszystkie nasze materiały i powiązania oparte są na oficjalnych dokumentach i potwierdzonych źródłach. Przetwarzając dane publiczne oraz potwierdzone źródła chcemy się dowiedzieć kim są osoby najbardziej wpływowe oraz piastujące najważniejsze funkcje w państwie, z kim współpracują, jakie stanowiska współdzielą z innymi ważnymi osobami, w jakich spotkaniach uczestniczą, z kim się spotykają. Zbierając, kategoryzując i więżąc dane opieramy się na automatycznych korelacjach wynikających z publicznych danych oraz przy pomocy zespołu wolontariuszy szukamy ukrytych źródeł informacji. Wszystko wizualizujemy w przejrzysty dla użytkownika sposób.” – można przeczytać na stronie serwisu prowadzonego przez Fundację Media 3.0. w partnerstwie z Fundacją Civio z Madrytu oraz serwisem przeswietl.pl.

Dlaczego to robimy? W lipcu 2014 r. Sieć Obywatelska Watchdog poprosiła [ http://siecobywatelska.pl/1,417,kalendarze_niezgody.html] 17 ministerstw o udostępnienie kalendarzy ministrów lub przynajmniej samych informacji na temat odbytych spotkań, ich dat i uczestników. Odpowiedzi udzieliły zaledwie 3 ministerstwa, reszta odmówiła ujawnienia kalendarzy odpowiadając, że te reprezentują jedynie “czynność techniczną” i nie są informacją publiczną. Dla nas, owszem, są! Naszym zdaniem obywatele mają prawo wiedzieć, kto z kim i kiedy się spotyka w ramach pracy jako funkcjonariusz publiczny. Mamy prawo wiedzieć, jak tworzone jest prawo i kto ma jaki wpływ na procedowane akty prawne. Dlatego tak istotny jest dostęp do informacji publicznej, dostęp do informacji “kto gdzie z kim” się spotyka, jakich podmiotów jest wspólnikiem, członkiem. Z tego powodu stworzyliśmy nasz serwis, aby zautomatyzować ten proces pozyskiwania, kategoryzowania i porównywania informacji publicznych.
I nie robimy tego po to, aby szpiegować polityków i wpływowe osoby i rzucać na żer ich prywatnego życia. Robimy to po to, by świat na styku polityki i biznesu stał się bardziej przejrzysty. Celem działań fundacji Media 3.0 od samego początku powstania jest zdobywanie i dawanie obywatelom rzetelnych i udokumentowanych danych oraz informacji.

Jak to działa? Serwis jest praktycznym wykorzystaniem idei dziennikarstwa danych, którym zajmuje się fundacja Media 3.0.  Na ktorzadzi.pl wykorzystujemy oficjalne bazy danych pochodzące z takich źródeł jak Krajowy Rejestr Sądowy, Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej, strona sejm.gov.pl. Nasze główne zbiory zasila serwis przeswietl.pl spółki Transparent Data, która udostępnia swe zasoby dla nas zupełnie non-profit. Dodatkowym źródłem są także dane gromadzone przez Fundację ePaństwo na serwisie mojepanstwo.pl. Aplikacja łączy te dane, tworząc powiązania pomiędzy osobami i organizacjami (z takich źródeł jak KRS pobieramy informacje, w jakim podmiocie dana osoba zasiada i jaka jest jej funkcja). Na serwisie wizualizowane są powiązania osób, czyli informacje, do jakich podmiotów dana osoba należy lub należała i następnie jakie inne osoby są powiązane z daną organizacją. Obecnie skupiamy się na danych wynikających z oficjalnych rejestrów jak KRS. Zamierzamy jednak w najbliższej przyszłości łączyć podmioty poprzez dodatkowe dane jak np. zawierane przez nie umowy. Oprócz automatycznego pobierania i łączenia danych, z naszymi wolontariuszami i współpracownikami poszukujemy wiarygodnych źródeł z informacjami, które mogą dokumentować powiązania pomiędzy danymi osobami. Dodatkowo w zakładce “W aparacie władzy” wyszukujemy zdjęć dokumentujących spotkania polityków i wpływowych osób oraz przedstawicieli organizacji. Na zdjęciu wyszukujemy konkretne osoby i tagujemy je.
Jeżeli chcesz wziąć udział w naszym przedsięwzięciu, chcesz zaproponować temat, którym moglibyśmy się zająć lub przesłać dokumenty czy link, napisz do nas na adres ktorzadzi@media30.pl.” – zachęca Fundacja.

Źródło: http://ktorzadzi.pl/posts/ktorzadzi#co-to-takiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności