STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Sprzeciw HFPC wobec publikacji wizerunków uczestników zgromadzeń przed Sejmem na stronie policji

„HFPC sprzeciwia się publikacji na stronie Komendy Stołecznej Policji w Warszawie wizerunków osób biorących udział w zgromadzeniu pod Sejmem w dniach 16–17 grudnia 2016 r.” – czytamy w wydanym stanowisku Fundacji.

Według policji osoby, których wizerunki zostały upublicznione, miały być zaangażowane w „naruszenie porządku prawnego“. Nie wskazano jednak, na czym dokładnie naruszenie to miałoby polegać. Dodatkowo policja uruchomiła specjalne numery telefonu, pod którymi można przekazywać informacje na ich temat.

„W naszej ocenie nie ma wyraźnych podstaw prawnych do publikacji wizerunku ww. osób na stronie Komendy Stołecznej Policji. (…) Należy także zauważyć, że publikacja wizerunków tych osób może stanowić naruszenie ich dóbr osobistych i być źródłem odpowiedzialności odszkodowawczej“ – napisano w stanowisku. HFPC podkreśla również, że takie działanie organów władzy publicznej może naruszać przepisy Konstytucji dotyczące domniemania niewinności, poszanowania życia prywatnego oraz wolności pokojowych zgromadzeń.

„Publikacja wizerunków osób biorących udział w zgromadzeniu w sposób podobny do publikowania listów gończych może powodować efekt mrożący wśród potencjalnych uczestników manifestacji. Obywatel będzie żywił uzasadnioną obawę, czy jeśli pójdzie na demonstrację przeciwko rządowi, to nie narazi się na zarzut popełnienia przestępstwa. Takie zachowanie policji niewątpliwie uznać należy za nieproporcjonalne“ – ocenia Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o postępowanie zgodne z porządkiem prawnym i nienaruszające podstawowych wolności zapewnionych obywatelom w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Stanowisko HFPC dostępne jest tutaj.

Osoby, które znalazły się na zdjęciach z demonstracji upublicznionych przez policję mogą skontaktować się w tej sprawie z HFPC. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu (22) 556-44-54 od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.

Źródło: http://www.hfhr.pl/sprzeciw-hfpc-wobec-publikacji-wizerunkow-uczestnikow-zgromadzen-przed-sejmem-na-stronie-policji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności