STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Stanowisko Zarządu Fundacji „Przestrzeń dla edukacji” wobec dyskusji o referendum edukacyjnym

Stanowczo domagamy się, aby w dyskusji o edukacji widoczne były różne głosy i stanowiska – związkowe, nauczycielskie, obywatelskie, samorządowe, organizacji pozarządowych i partii politycznych.

Drodzy politycy, cieszy nas wasze wsparcie inicjatywy referendalnej. Piszemy to zdecydowanie – bez wsparcia organizacji, posiadających struktury terenowe, każda akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum będzie jedynie niemożliwym do realizowania marzeniem. Aby wniosek miał jakiekolwiek szanse, konieczne jest wspólne działanie.

Reprezentujemy organizację pozarządową, ale rozumiemy, ze żyjemy w realnym świecie, w którym decyzje i działania podejmują politycy. Jest jednak granica pomiędzy działaniami obywatelskimi i w istocie politycznymi, a tymi, które są działaniami politycznymi i partyjnymi. Ta granica, w naszym odczuciu, została wczoraj przekroczona.

Działania sektora pozarządowego są właśnie pozarządowe. My jako fundacja zrzeszona w dwóch ruchach obywatelskich – „Obywatelach dla edukacji” i wspomnianej wyżej koalicji – dodajemy do tego jeszcze jeden przymiotnik – nasze działania są ponadpartyjne. Przy tej okazji przypominamy apel „Obywateli do edukacji” o ponadpartyjny sojusz dla edukacji.

Stanowczo domagamy się, aby w dyskusji o edukacji widoczne były różne głosy i stanowiska – związkowe, nauczycielskie, obywatelskie, samorządowe, organizacji pozarządowych i partii politycznych. Domagamy się jednak, aby te głosy traktowane były na równi i nie zawłaszczane przez żadną ze stron.

Zwracamy się z apelem do wszystkich polityków – pamiętajcie, że wbrew pozornym różnicom interesów, łączy nas ten sam cel – chcemy edukacji, która będzie tworzona wedle najlepszych standardów prawnych i merytorycznych. Obywatele także mają prawo do działań politycznych, nawet mocno zaangażowanych i spektakularnych, niebędących jednocześnie działaniami partyjnymi. Prosimy, uszanujcie ten dwugłos. Jesteśmy przekonane, że „dla dobra sprawy” wszystkim wyjdzie to na dobre. Włączanie działań obywatelskich w narracje partyjne może i będzie sprowadzać je tylko do sfery i argumentacji politycznej, w której racja argumentów merytorycznych może być przedstawiana, ale traci na sile i znaczeniu.

Szanujemy poglądy partyjne różnych opcji. Współpracujemy z sympatykami każdej partii parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Nie przeszkadza nam to we wspólnych działaniach na rzecz edukacji.

Po raz kolejny zatem domagamy się zdecydowanych działań ponadpartyjnych, z poszanowaniem prawa obywateli do wyrażania swoich dążeń i opinii, poza narracjami partii politycznych.

Iga Kazimierczyk

Zofia Grudzińska

Magdalena Milczewska

Źródło: https://przestrzendlaedukacji.org/2017/01/05/stanowisko-zarzadu-fundacji-przestrzen-dla-edukacji-wobec-dyskusji-o-referendum-edukacyjnym/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności