STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Stanowisko Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie podważania pozycji RPO

-Działania zmierzające do odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich godzą w powagę urzędu i niezawisłość tej instytucji, a tym samym osłabiają poziom ochrony podstawowych praw nas wszystkich – czytamy w stanowisku Zarządu HFPC.

– Pojawiające się w ostatnich miesiącach inicjatywy zmierzające do odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich nie są poparte żadnymi poważnie uzasadnionymi argumentami – napisano w stanowisku. Jak na ironię, głównym podnoszonym przez wnioskodawców zarzutem jest wzorcowe wręcz wywiązywanie się przez Rzecznika Praw Obywatelskich z zadań nałożonych na niego przez ustawodawcę ustawą (…) o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania – czytamy dalej.

Zarząd HFPC przypomina również w swoim stanowisku, że nasilające się ostatnio głosy krytyki wobec obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, a nawet apel o jego odwołanie nie są jednostkowymi incydentami, a wpisują się w całą serię działań i wypowiedzi podważających pozycję Rzecznika. Wśród tych działań wspomniana została opracowana w grudniu 2015 r. ustawa znacząco osłabiająca immunitet RPO oraz decyzja sejmowej Komisji Finansów Publicznych ze stycznia 2016 r. o nieprzyznaniu budżetu dla Biura RPO we wnioskowanej i odpowiednio uzasadnionej wysokości. Co więcej, podkreślono, że trwający kryzys konstytucyjny także ogranicza efektywność interwencji Rzecznika na rzecz obywateli, choć jest to jeden z najważniejszych środków ochrony praw, jakimi dysponuje RPO.

-W tym kontekście Fundacja przypomina, iż w celu realizacji konstytucyjnych zadań, zgodnie z art. 209 i 210 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich powinien cieszyć się niezawisłością, a kadencyjność urzędu stanowi gwarancję nieingerowania przez ciała polityczne w jego działalność – czytamy w stanowisku HFPC.

Stanowisko dostępne jest tutaj.


 

Źródło: http://www.hfhr.pl/stanowisko-zarzadu-helsinskiej-fundacji-praw-czlowieka-w-sprawie-podwazania-pozycji-rpo/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności