STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Stop detencji dzieci, czyli pozbawianiu ich wolności!

– Stanowczo sprzeciwiamy się detencji małoletnich! Co roku kilkaset cudzoziemskich dzieci jest zamykanych w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, najczęściej w związku z nieuregulowanym statusem pobytowym ich rodziców. Detencja łamie prawo dzieci do edukacji, rozwoju i ochrony zdrowia. –  Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wraz z innymi organizacjami apeluje o wprowadzenie całkowitego zakazu pozbawiania wolności dzieci cudzoziemców.

Stop detncji dzieci_SIP

End immigration detention of children -> podpisz petycję

Co roku kilkaset cudzoziemskich dzieci jest zamykanych w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Mogą w nich przebywać nawet do 2 lat. Wystarczającym powodem do pozbawienia dzieci wolności jest uznanie ich rodziców za niepożądanych w Polsce migrantów lub odrzucenie ich wniosku o nadanie statusu uchodźcy.

Konwencja o Prawach Dziecka zakazuje karania dzieci za czyny ich rodziców i nakazuje kierowanie się najlepszym interesem dziecka we wszystkich działaniach władz publicznych dotyczących małoletnich. Przebywanie w ośrodku strzeżonym wiąże się z faktycznym pozbawieniem wolności. Dzieci nie chodzą do szkoły. Ich dostęp do ochrony zdrowia jest utrudniony. Mają ograniczony kontakt z rówieśnikami i niewielkie możliwości urozmaicenia nadmiaru wolnego czasu. Wszystko to sprawia, że umieszczone tam dzieci nie mogą się rozwijać tak, jak ich rówieśnicy. Odbija się to tragicznie na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Niezależnie od warunków panujących w tych ośrodkach, sam pobyt dzieci w izolacji – jak wskazuje Europejski Trybunał Praw Człowieka – powoduje u nich niczym nieuzasadnione cierpienie. Nawet krótkotrwałe umieszczenie dziecka w zamknięciu może doprowadzić do nieodwracalnych skutków w jego psychice i zaburzeń w rozwoju psychicznym.

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wraz z innymi organizacjami apeluje o wprowadzenie całkowitego zakazu pozbawiania wolności dzieci cudzoziemców.

Podpisz petycję!

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://zmienmy.to/petycja/stop-detencji-dzieci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności