STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wygrywa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym

Golden Lady Justice, Bruges, BelgiumO dwóch wygranych przed Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie poinformowało w tym miesiącu Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Sprawy dotyczyły  odmowy nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony uzupełniającej oraz o odmowy udzielenia zgody na pobyt tolerowany cudzoziemkom narodowości czeczeńskiej.

W obydwu przypadkach WSA uchylił decyzję Rady do Spraw Uchodźców utrzymującą w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej oraz o odmowie udzielenia zgody na pobyt tolerowany cudzoziemkom narodowości czeczeńskiej.

W pierwszym przypadku, sąd podkreślił m.in., że możliwość przeprowadzenia dowodu jest podstawową gwarancją procesową. Dlatego, w sytuacji, gdy strona powołuje się na określone i ważne dla niej okoliczności, organ powinien uwzględnić wnioski dowodowe strony, nawet jeśli miałyby polegać one na przesłuchaniu świadków oraz zapoznaniu się z materiałem dowodowym w postaci akt sprawy prowadzonej przez organy azylowe innego państwa członkowskiego UE.

WSA uznał również, że w przypadku, gdy wnioskodawczyni jest starszą, schorowaną osobą, której jedyna rodzina mieszka w Polsce, Rada powinna wziąć pod uwagę specyficzną sytuację cudzoziemki podczas orzekania w sprawie zgody na pobyt tolerowany.

W drugiej sprawie sąd uznał, że Rada ds. Uchodźców popełniła liczne błędy wskazujące na brak indywidualnego rozpatrzenia sprawy.

Dokładne opisy spraw znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Interwencji Prawnej w zakładce “Na wokandzie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności