STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Czy sygnaliści zyskają ochronę?

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o przedstawienie swojego stanowiska w sprawie planowanych zmian prawnych w powyższej kwestii.

Wybór Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do wyrażenia opinii w kwestii uregulowania statusu sygnalistów nie jest przypadkowy. Organizacja ta wielokrotnie podejmowała ten temat. Wydała również przewodnik dla osób, które chcą ujawnić nieprawidłowości pt. „Wiem i powiem. Ochrona sygnalistów i dziennikarskich źródeł informacji. Praktyczny przewodnik”. Z jego treścią można zapoznać się tutaj.

HFPC w odpowiedzi do Ministerstwa Sprawiedliwości opowiedziała się za jak najszerszym uregulowaniem statusu sygnalisty. Ochrona powinna należeć się każdemu zgłaszającemu nieprawidłowości, również zatrudnionym na podstawie innej umowy niż regulowana przez kodeks pracy. Ponadto, należy uchronić sygnalistów przed odwetem ze strony pracodawcy.

W swoich uwagach Helsińska Fundacja Praw Człowieka odwołuje się do standardów prawnych przyjętych przez Radę Europy i Organizację Narodów Zjednoczonych. Poza zdefiniowaniem sygnalisty, należy zbudować odpowiedni system wokół zgłaszania nieprawidłowości. Powinny zostać ustanowione sprawne procedury w ramach organizacji oraz organów publicznych. Należy też zapewnić dostęp sygnalistom do wsparcia prawnego, dzięki czemu będą wiedzieli, jak zgłosić nieprawidłowości i wiedzieć, jakie mają środki ochrony przed zemsta pracodawcy. Wymaga to jednak zmiany ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Z całą treścią uwag HFPC można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności