STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Oświadczenie Platformy Solidarności Międzynarodowej ws. TK

Platforma Solidarności Międzynarodowej, skupiająca wiele organizacji pozarządowych z Europy, w tym Helsińską Fundację Praw Człowieka, wydała stanowisko dotyczące zmian wokół TK w Polsce.

Platforma Solidarności Międzynarodowej, skupiająca organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw człowieka z wielu państw Europy i Eurazji przygotowała oświadczenie dotyczące obecnej sytuacji w Polsce, a w szczególności kryzysu konstytucyjnego.

„Organizacje członkowskie Platformy Solidarności Międzynarodowej wyrażają głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w Polsce, a w szczególności trwającym kryzysem konstytucyjnym, które stanowią poważne zagrożenie dla poszanowania zasad praworządności i trójpodziału władz w demokratycznym państwie” – czytamy w oświadczeniu.

W stanowisku wskazano, że unieważnienie uchwał z października 2015 r. stwierdzających wybór 5 sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji i powołanie na ich miejsce nowych odbyło się w alarmującym tempie i bez poszanowania określonych prawem procedur. Podkreślono też, że Sejm nie wstrzymał się z wyborem nowych sędziów do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny w tej sprawie. Ponadto zaznaczono, że ostatnia nowelizacja ustawy o TK może skutkować zablokowaniem jego prac. Przyjęte przepisy zagrażają niezawisłości sędziego oraz mogą doprowadzić do obniżenia znaczenia i autorytetu Trybunału Konstytucyjnego. Według członków Platformy Solidarności Międzynarodowej, osłabienie pozycji TK może doprowadzić do znacznego spadku efektywności systemu ochrony praw człowieka w Polsce.

Zaniepokojenie sygnatariuszy oświadczenia budzą także przepisy znowelizowanej ustawy medialnej, która weszła w życie w styczniu tego roku. Nowa ustawa likwiduje otwarte i jawne konkursy na stanowiska kierownicze w mediach publicznych, a powoływanie i odwoływanie szefów mediów publicznych zostaje przekazane do wyłącznej decyzji władzy wykonawczej.

„Stanowczo protestujemy przeciwko kierunkom i sposobowi wprowadzonych nowelizacji. Wyrażamy nadzieję, że dalsze zmiany prawa będą uwzględniały głos społeczeństwa, jak również szanowały reguły funkcjonowania państwa demokratycznego zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w wystąpieniu.

Oświadczenie Platformy Solidarności Międzynarodowej (w języku angielskim) dostępne jest Oświadczenie Platformy Solidarności Międzynarodowej w języku angielskim..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności