STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Umowa CETA będzie obowiązywała przed ratyfikacją?

Zarówno polski rząd, jak i Komisja Europejska chcą tymczasowego wdrożenia umowy z Kanadą, zanim zajmą się nią parlamenty narodowe.

Podczas debaty „Umowy TTIP, CETA – czy polska żywność i rolnictwo są zagrożone?” zorganizowanej przez Zielony Instytut, Instytut Spraw Obywatelskich oraz Instytut Globalnej Odpowiedzialności – przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju zapowiedział, że polski rząd opowiada się za tymczasowym wdrożeniem „Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą”. Oznaczałoby to, że CETA obowiązywałaby jeszcze przed ratyfikacją przez Sejm.

Podobne podejście do sprawy panuje na szczeblu unijnym. W najbliższym czasie planuje się zebrać Rada UE w celu podjęcia decyzji o tymczasowym wdrożeniu części zapisów umowy z Kanadą. Oznaczałoby to, że przepisy wejdą w życie, zanim w tej sprawie wypowiedzą się parlamenty poszczególnych państw członkowskich. Nie wiadomo, jaka duży fragment uzgodnień będzie obowiązywał w tym trybie. Komisja Europejska dąży do tego by było ich jak najwięcej.

Organizacje zajmujące się kwestią porozumień UE z USA i Kanadą krytykują postępowanie władz europejskich i polskich. Nie godzą się na aurę tajemniczości, jaka odbywa się wokół omawianych umów. Nie jest jasne, co ma być zawarte w TTIP i CETA, a negocjujące je strony nie starają się tego wyjaśnić. Zachowanie polskiego rządu i władz Unii Europejskiej pokazuje, że nadużywają prawa ignorując demokratyczne procedury.

Umowy TTIP i CETA budzą wiele obaw społecznych. Przede wszystkim koncertują się na kwestii rolnictwa.  Krytycy obydwu umów uważają, że doprowadzą do dopuszczenia na europejski rynek żywności, który ma relatywnie w skali świata wysokie standardy do obniżenia ich na wzór amerykański. Poza tym, żywność produkowana w Ameryce Północnej, dzięki stosowaniu niedopuszczalnych w UE metod, takich jak np. GMO, wstrzykiwanie krowom hormonów, czy mycie kurczaków w wodzie z chlorem jest bardzo tania, co zagraża konkurencyjności polskim producentom rolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności