STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Ustawa medialna – brak konsultacji. Protest 70 organizacji.

Koalicja 70 organizacji pozarządowych protestuje wobec sposobu reformy mediów publicznych. Projekt ustawy (dokładna nazwa “ustawa o mediach narodowych”) wpłynął do sejmu 20 kwietnia, a jutro ma się odbyć pierwsze czytanie.
Wczoraj (27 kwietnia) koalicja organizacji pozarządowych pod nazwą Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych wystosowała List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, w którym apeluje o dochowanie obiecanego etapu konsultacji publicznych. Niestety wszystko wskazuje, iż wolą rządzących jest uchwalenie ustawy bez konsultowania. Powodem tego jest, jak twierdzi strona rządowa widmo… bankructwa Polskiego Radia. Krzysztof Czabański odpowiedzialny za reformę mediów nie widzi problemy związanego z konsultacjami, twierdzi wręcz, że takowe się odbyły i “oczekiwania organizacji zostały uwzględnione”. Koalicja organizacji protestuje przeciwko takiemu przedstawianiu sprawy:

spotkanie dotyczyło wyłącznie prezentacji założeń obywatelskiego projektu ustawy o mediach publicznych i w żadnym wypadku nie miało i nie mogło mieć charakteru konsultacji projektu PiS, bo go nie znaliśmy. Dziś po wpłynięciu projektu do sejmu stwierdzić możemy, że nie odnajdujemy w nim zapisów, które wskazywałyby na uwzględnienie rozwiązań proponowanych w Pakcie.

W sprawie reformy głos zabrała dziś także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, przygotowując opinię o ustawie o mediach narodowych – wciąż brak oddzielenia mediów od świata polityki. Organizacja oprócz sposobu przygotowywania i braku konsultacji wypomina następujące rzeczy:

  • Definicja misji publicznej sformułowana w projekcie (brak odniesień do pluralizmu, niezależności i apolityczności mediów publicznych).
  • Brak niezależności redakcyjnej  – obowiązek nadawania przez media publiczne stanowisk Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej i Prezesa Rady Ministrów
  • Powołanie Rady Mediów Narodowych – próba ominięcia Konstytucji i osłabienia konstytucyjnego organu – KRRiT.
25675011994_50c02c3f89_k

foto: Dave Guerreiro, licencja: CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności