STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Ustawa o ochronie zwierząt w praktyce

“Zwierzęta i prawo” to nowa platforma e-learningową dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, organizacji prozwierzęcych i dziennikarzy, dzięki której zdobędziesz, uzupełnisz i usystematyzujesz wiedzę z zakresu prawnej ochrony zwierząt.

Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż przez cały rok 2015 monitorowały wspólnie polski wymiar sprawiedliwości, prokuratury i Policję w kontekście egzekwowania zapisów Ustawy o ochronie zwierząt. Monitoringiem organizacji zostało objętych 1/3 wszystkich rejonowych sądów i prokuratur oraz wszystkie komendy wojewódzkie policji i kilka powiatowych – łącznie ponad 300 instytucji i 897 spraw sądowych dotyczących przemocy wobec zwierząt. Był to pierwszy tego typu monitoring wymiaru sprawiedliwości w Polsce – został przeprowadzony, by sprawdzić, czy zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt – podwyższenie kar za przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt, poprawiły egzekucję zapisów ustawy.

Monitoring wykazał, że w obecnym kształcie Ustawa o ochronie zwierząt nie działa – największym problemem jest wysoki odsetek umorzeń i orzekanie kar, które nie są dotkliwe dla sprawców, dlatego konieczne są szybkie zmiany. W odczuciu społecznym kary wymierzane przez sądy sprawcom przestępstw przeciwko zwierzętom są nieadekwatne do popełnionych czynów.

Sytuację może jednak przede wszystkim zmienić dotarcie do przedstawicieli i przedstawicielek wymiaru sprawiedliwości, prokuratur i policji, osób które w swojej codziennej pracy mogą sprawić, że naruszenia przepisów dotyczących humanitarnej ochrony zwierząt będą stanowczo karane, tak by społeczeństwo czuło się bezpieczne i miało pewność, że sprawcy nie pozostają bezkarni. Stąd pomysł e-learningu skierowanego do przedstawicieli/przedstawicielek polskiego wymiaru sprawiedliwości, prokuratury i Policji.

Platforma e-learningowa zawiera autorskie opracowanie najważniejszych zagadnień materialnego prawa ochrony zwierząt (tj. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, stan prawny: 30 kwietnia 2018 r.), ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw i wykroczeń przeciwko zwierzętom. W niezbędnym zakresie poruszane są w nim także istotne dla egzekucji przepisów prawa humanitarnej ochrony zwierząt zagadnienia procesowe z zakresu postępowania karnego i administracyjnego.

Całość składa się z 3 sprofilowanych kursów przeznaczonych dla odrębnych odbiorców

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych kursów dostępne są na stronie: https://zwierzetaiprawo.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności