Prawo do informacji, którym zajmujemy się na co dzień, daje wiedzę o tym, jak działa państwo i jego instytucje. Pozwala sprawdzić, gdzie są problemy i dostarcza danych do analizy. Tym razem prawo do informacji publicznej pozwoliło nam sprawdzić, jak wygląda kondycja polskiej psychiatrii dziecięcej.
Wysłaliśmy wnioski o informację publiczną do wszystkich szpitali psychiatrycznych dla dzieci, przepytaliśmy wszystkie oddziały NFZ, wniosek powędrował także do Ministerstwa Zdrowia.
Zebraliśmy szczegółowe dane dotyczące oddziałów dziennych i całodobowych psychiatrii dziecięcej, opieki ambulatoryjnej, poziomu finansowania tych świadczeń przez poszczególne województwa. Wiemy, które województwo wydaje najwięcej i które najmniej, które zwiększa wydatki i które tnie koszty. Pytaliśmy NFZ o terminy oczekiwania na wizytę w poradniach, weryfikując te informacje w przychodniach. Wiemy, ile dzieci w całej Polsce czeka na przyjęcie do szpitala psychiatrycznego i jaki procent pacjentów jest odsyłany na inne oddziały z powodu braku miejsc.
Jak wygląda opieka psychiatryczna w Polsce, gdy na ponad 7 milionów dzieci jest jedynie 362 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym Raportem.
Kontakt: Martyna Bójko, tel. +48 667 828 484, martyna.bojko@siecobywatelska.