STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Wątpliwości wokół CMO

Centralny Mechanizm Oceny ma być kolejną bronią w walce z wyłudzeniami podatku VAT.

Trwają prace banków oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej nad powstaniem nowego mechanizmu. Ma polegać na przetwarzaniu danych firm i ich pełnomocników z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego oraz firmowych kont bankowych. Na ich podstawie będzie dokonywana ocena ryzyka czy dany podmiot działa nielegalnie. Sama idea tego sposobu walki ze ściągalnością podatku od towarów i usług nie jest kontrowersyjna, jednak ogromne wątpliwości wzbudza sam sposób wdrażania nowego rozwiązania.

Pierwszą zasadniczą wątpliwością jest brak podstawy prawnej Centralnego Mechanizmu Oceny. CMO ma zacząć działać już w przyszłym miesiącu. Z odpowiedzi na wniosek Fundacji Panoptykon o udostępnienie informacji publicznej wynika, że Ministerstwo Finansów jest dopiero na etapie prac koncepcyjnych!

Drugą wątpliwością jest brak informowania społeczeństwa o planowanych działaniach. Nie podano oficjalnych informacji na temat rozpoczęcia działania CMO, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy o Centralnym Mechanizmie Oceny, czy osoby fizyczne i podmioty niebędące płatnikami VAT też będą włączone do bazy, jakie będą kryteria oceny ryzyka itp. Portal Niebezpiecznik.pl dotarł do części z tych informacji, ale drogą nieoficjalną.

Ostatnia wątpliwość dotyczy kwestii bezpieczeństwa tworzonej bazy danych. Wydaje się oczywiste, że informacje powinny być odpowiednio szyfrowane. Jednak z dokumentu ze wskazówkami o CMO dla banków nie ma o tym informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności