STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Wielka ściema

Watchdog: Służby specjalne przygotowały kolejny projekt ustawy o jawności życia publicznego. Opublikowany w czasie największej zawieruchy wokół sądów (13 grudnia 2017), cichutko wprowadził … zmniejszenie jawności. A w każdym razie zmniejszył ją dla obywateli. Służby być może poszerzyły swoje możliwości.

Z naszej analizy tego, co zaproponowano po dwóch turach konsultacji, wynika, że:

– wysiłek obywateli, którzy zachęcili urzędy i instytucje do publikowania rejestrów wszystkich umów może zostać zniweczony. Projekt wprowadza obowiązek prowadzenia rejestrów tylko dla umów na ponad 2 000 zł. Czemu?

– wprowadzono możliwość wydłużania terminu udostępnienia informacji z 14 do 21 dni. Zrobiono to za pomocą prostej sztuczki. Przed złożeniem do sądu skargi na bezczynność, musimy wysłać ponaglenie. Urząd ma dodatkowe 7 dni na udostępnienie nam informacji. W efekcie, jeśli nie zechce zareagować, możemy egzekwować swoje prawa dopiero po trzech tygodniach.

– zamydlono obywatelom oczy ustępstwem związanym z niewprowadzaniem opłaty przed udostępnieniem informacji i zlikwidowaniem „uporczywości”. Stworzono natomiast definicję informacji przetworzonej. Zawiera ona nieostre sformułowania. Efekt jest ten sam. Jeśli urząd nie zechce, ma otwartą drogę do utrudniania obywatelom dostępu do ważnych dla nich informacji.

Jednym słowem, miało być „bardziej jawnie”, a jest… mniej jawnie (umowy od 2 000 zł), dłużej(21 dni) i trudniej (urząd ma narzędzie utrudniania dostępu do informacji w postaci informacji przetworzonej).

Szczegółowe uzasadnienie naszych wniosków z lektury nowego projektu oraz więcej uwag znajdziecie w naszej opinii. Opinia do projektu ustawy o jawności życia publicznego z dnia 12.12.2017.

Źródło: https://siecobywatelska.pl/wielka-sciema/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności