STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Wielki Brat KAS

Panoptykon przestrzega przed zagrożeniem dla prywatności jakie niesie nowelizacja Ordynacji podatkowej.

23 maja wpłynął projekt zmian w prawie podatkowym, nakładający na banki i SKOK-i obowiązek przesyłania wyciągów firmowych do Krajowej Administracji Skarbowej raz na dobę. Będzie to dotyczyło firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników lub osiągających obrót powyżej 2 milionów euro. Ministerstwa Finansów i Rozwoju szacuje, że państwo będzie miało wgląd do 80 tyś. przedsiębiorców. Uzasadnieniem rządu do wprowadzanych zmian jest walka z luką w podatku VAT. Zgodnie z założeniami kontrole mają ograniczyć się tylko do tych podatników, u których wykryto nieprawidłowości.

Fundacja Panoptykon dostrzega w projekcie Ministerstwa Finansów i Rozwoju olbrzymie zagrożenia dla prywatności obywateli. Przede wszystkim nie zgadza się z szacunkami rządu w sprawie ilości kontrolowanych podmiotów. Organizacja twierdzi, że KAS będzie miał wgląd do 300 tyś. przedsiębiorców, ale także do transakcji jakie zawierają z nimi obywatele. Władze będą miały dostęp do wielkiej ilości danych, które pozwalają określić preferencje obywateli przez np. historię transakcji, co nie ma żadnego związku z luką podatku VAT. Panoptykon zauważa zmianę logiki kontroli podatkowej. Obecnie organy podatkowe chcąc mieć wgląd do tego rodzaju danych musza wszcząć postępowanie przygotowawcze. Natomiast przyjęcie nowelizacji Ordynacji podatkowej spowoduje, że KAS będzie miał nieograniczoną i permanentną kontrolę nad transakcjami większości obywateli.

15 lat temu Trybunał Konstytucyjny odrzucił prawo pozwalające organom podatkowym nadmierny wgląd do danych obywateli. Uzasadniał to naruszaniem autonomii informacyjnej. Jednak w obecnej sytuacji podtrzymanie tego stanowiska przez obecny skład TK jest niestety wątpliwe.

Projekt nowelizacji Ordynacji Podatkowej

Komentarz Panoptykonu

Artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności