STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Władza nie chce się dzielić kodem źródłowym

Zdaniem WSA w Warszawie kod źródłowy nie stanowi informacji sektora publicznego. Fundacja ePaństwo zamierza złożyć kasację do NSA w tej sprawie.

Organizacja chciała wykorzystać ustawę o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, aby uzyskać od Wojewody Podlaskiego kod źródłowy programu do Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. EZD jest narzędziem teleinformatycznym do celów kancelaryjnych. Fundacja chciała wykorzystać dane do stworzenia podobnego narzędzia dla organizacji pozarządowych.

Władze województwa odmówiły udostępnienia informacji. Poparło je Ministerstwo Cyfryzacji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. W uzasadnieniu, z którym można zapoznać się tutaj stwierdził, że kod źródłowy jest tylko dokumentacją wdrożeniową a nie rzeczywistym programem. Ponadto uznał, że skoro omawiany temat nie dotyczy kategorii zawartych w ustawie o dostępie do informacji publicznej oznacza, że również nie podlega ustawie o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.

Zdaniem Fundacji ePaństwo uzasadnienie Sądu jest sprzeczne z dyrektywą Unii Europejskiej. Podaje przykład orzecznictwa Trybunału Administracyjnego we Francji, który również dotyczył kodu źródłowego. WSA w Warszawie zignorował to orzecznictwo nie widząc podobieństw do polskiej sprawie. Organizacja nie zgadza się z takim podejściem, dlatego zamierza wyjaśnić sprawę w kolejnej instancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności