STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

„Wnioski z 40 dni protestu” – pierwsza Debata Helsińska

Fundacja Helsińska zaprasza do udziału w pierwszej Debacie Helsińskiej, której tematem będzie analiza wniosków płynących z niedawno zakończonego protestu osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Punktem wyjścia do rozmowy będą postulaty wyrażone przez dr Sylwię Spurek w artykule „Koniec dyskusji. Czas na pracę. Siedem wniosków z 40 dni protestu” .

Spotkanie odbędzie się 4 lipca 2018 r. o godz. 16.30 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9).

Zaproszenie do udziału w dyskusji panelowej przyjęli m. in. dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Jacek Hołub, którego książka “Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” ukaże się w sierpniu nakładem Wydawnictwo Czarne, oraz Jarosław Jagura, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka specjalizujący się w prawie antydyskryminacyjnym. Debatę moderować będzie dr Barbara Grabowska Moroz z HFPC.

Dyskusję poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Walka w reż. Daniela Fallshawa i Violety Ayali. Trzydziestominutowy dokument z 2017 r. rejestruje dramatyczny protest osób z niepełnosprawnościami w stolicy Boliwii.

Prosimy o zarejestrowanie swojego udziału w debacie do 2 lipca 2018 r. przez formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/X54Ihsi0taYbZEHW2

O filmie Walka (https://watchdocs.pl/2018/a/pl/film/33/walka)

Po 60 dniach protestu w Cochabambie, mieście w środkowej Boliwii, grupa osób z niepełnosprawnościami wyrusza na wózkach inwalidzkich w podróż do stolicy, by swój postulat przekazać rządowi i prezydentowi kraju. Aktywiści domagają się ustanowienia renty dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w wysokości 500 boliviano miesięcznie, co stanowi równowartość około 260 złotych. Czy rzeczywiście, jak sugeruje minister polityki społecznej, protestujący są opozycyjną siłą, której prawdziwym celem jest osłabienie rządu? Od Plaza Murillo, siedziby prezydenta Evo Moralesa, aktywistów dzieli nie tylko 35 dni wyczerpującej drogi przez Andy, ale również kilkumetrowe płoty, policyjne pałki i armatki wodne.

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/268050490408018/?active_tab=about


 

Debaty Helsińskie to cykl comiesięcznych paneli dyskusyjnych organizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Debaty będą poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, współczesnym wyzwaniom dla praw i wolności obywateli w Polsce, mechanizmom ochrony praworządności. Z jednej strony „Debaty Helsińskie” to próba stworzenia platformy do dyskusji na tematy fundamentalne dla systemu ochrony praw i wolności w Polsce, z drugiej zaś będą inspirowane bieżącymi wydarzeniami obywatelskimi, które powinny zostać poddane publicznej analizie z udziałem różnych aktorów życia publicznego. Do udziału w panelach zapraszani będą: działacze społeczni, dziennikarze, akademicy oraz przedstawiciele władz publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności