STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Wymiar (nie)sprawiedliwości wobec przemocy?

Organizacje pozarządowe wspierające ofiary przemocy mają niełatwe zadanie. W walce z problemem przemocy nie wspiera ich też szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości.

Po 3-miesięcznej przerwie wznowiła działalność „Niebieska Linia”. Za jej pośrednictwem ofiary przemocy mogą telefonicznie uzyskać fachową pomoc. Konsultanci nie tylko udzielają porad, ale również podejmują interwencje np. zgłaszają sprawy na policję.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia działa od 1995 roku. O potrzebie istnienia tej formy pomocy świadczy liczba wykonywanych telefonów. W zeszłym wykonano ich 4 tysiące. Od 2009 roku działalność „Niebieskiej Linii” finansowano z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej, do którego trafiają pieniądze z nawiązek zasądzanych przez sądy wobec sprawców przestępstw. W tym roku inicjatywa ta straciła wsparcie z publicznych środków. Urzędnicy uznali, że zdalne wspieranie ofiar nie jest efektywne. Przedstawiciele „Niebieskiej Linii” nie zgadzając się z takim podejściem, zwracają uwagę na to, że wiele osób nie ma odwagi bezpośrednio zgłosić się o pomoc i wolą anonimowo skontaktować się telefonicznie. Poza tym osoby niepełnosprawne, czy z mniejszych miejscowości mają utrudniony dostęp do odpowiednich ośrodków.

Dzięki pomocy ponad 300 tysięcy darczyńców oraz firmy AVON udało się zebrać ok.110 tyś złotych, co umożliwiło wznowienie działania „Niebieskiej Linii”. Dalej jednak potrzebne są środki. Obecnie trwa licytacja statuetki, jaką dostały organizatorki Czarnego Protestu w ramach konkursu Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Pieniądze z akcji mają zostać przekazane na dalszą działalność ośrodka.

Podobnie, źródło finansowania ze środków publicznych straciła też Fundacja Centrum Praw Kobiet. Organizacja prowadzi kompleksową pomoc dla ofiar przemocy. Oferuje porady prawne, zawodowe, opiekę lekarską oraz bezpieczne schronienie. Argumentem Ministerstwa Sprawiedliwości o zaprzestaniu wspierania CPK było to, że wsparcia udzielają wyłącznie kobietom. Absurdalne jest takie rozumowanie, ponieważ Centrum nie kwestionuje problemu jaki dotyka również mężczyzn, jednak naturalne jest to, że poszczególne ośrodki w tej dotkliwej sprawie dzielą się według płci. Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że zdecydowaną większość ofiar stanowią kobiety.

Poza kompleksową pomocą dla ofiar przemocy, ważne jest ukaranie sprawcy, tak aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. Niestety jak zauważa Fundacja Pozytywnych Zmian – ponad 91% wyroków sądowych kończy się zawieszeniem. Nie jest to kara adekwatna do popełnionego czynu. Sprawca nie odczuwa właściwych konsekwencji swoich czynów i nie jest izolowany od ofiary.

Fundacja Pozytywnych Zmian ogłosiła rozpoczęcie cyklu działań „Temida przeciwko przemocy”. W ramach projektu organizacja przeprowadzi bezpłatny warsztat z postępowania sądowego dla kobiet, stworzy poradnik dot. obserwacji rozpraw, będzie prowadzić bezpłatne poradnictwo dla osób doświadczających przemocy oraz kontynuować monitorowanie sądów w sprawach zw. z przemocą domową.

Zachęcamy do śledzenia działalności organizacji zajmujących się pomocą dla ofiar przemocy domowej i monitorujących orzeczenia sądów w tej sprawie. Bardzo ważne jest też wspieranie i informowanie innych o możliwości wsparcia organizacji. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy państwo wycofuje swoje dotychczasowe wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności