STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Wywiad z Thomasem Leszke (doświadczonym obserwatorem wyborów)

Czego można się nauczyć podczas Misji Obserwacji Wyborów? Co zdarzyło się podczas obserwacji wyborów na Ukrainie? Jaki międzynarodowi obserwatorzy mają wpływ na przejrzystość wyborów? Na te i inne pytania odpowiada  Thomas Leszke, który uczestniczył w obserwacji wyborów na Ukrainie, w Bośni i Hercegowinie, w Szkocji i Mołdawii z ramienia AEGEE, miłośnik gry na skrzypcach oraz amator podróży rowerowych.

Logo Forum Młodych Dyplomatów.

Forum Młodych Dyplomatów: Przedstawisz się nam?

Thomas Leszke: Pewnie! Jestem Thomas, mam 29 lat i posiadam podwójne obywatelstwo holenderskie i niemieckie, ale uważam się za Europejczyka. Posiadam dyplom magistra politologii (niemiecki system pre-Bolognia), muzyki, i językoznawstwa z Köln University. Aktualnie pracuję jako stażysta dla Fundacji Schwarzkopf, udzielając seminarium związanych z integracją europejską. W wolnym czasie gram na skrzypcach w różnych orkiestrach studenckich, a także odkrywam na swoim rowerze Europę – i organizuję międzynarodowe projekty wymiany z AEGEE.

FMD: Jak długo jesteś związany z AEGEE? Od czego się zaczęło?

TL: Dołączyłem do AEGEE w moich wczesnych latach studenckich, kiedy przypadkowo spotkałem studentów przy organizacji corocznego AEGEE-Köln Letniego Uniwersytetu. Spodobał mi się ten pomysł i postanowiłem im pomóc.

FMD: Jak organizacja AEGEE zaczęła obserwować wybory?

TL: Jeden z naszych członków, Alin-Florin Calin z AEGEE-Wiedeń, zorganizowała delegację AEGEE corocznego Zgromadzenia Human Dimension Implementation (HDIM) OBWE w Warszawie w październiku 2013, których byłem częścią. Obserwacja wyborów była jednym z głównych problemów poruszanych na tej konferencji i to naprawdę przyciągnęło nasze zainteresowanie. Zarówno Alin i ja myśleliśmy, że to możliwe jest zaangażowanie członków AEGEE w obserwacje wyborów, więc kiedy wróciliśmy z konferencji, zaczęliśmy pracować nad tym.

FMD: Jaka była Twoja pierwsza misja obserwacji wyborów?

TL: Moja pierwsza Misja miała miejsce na Ukrainie w przedterminowych wyborach prezydenckich w maju 2014 roku, gdzie mieliśmy delegację złożoną z 19 obserwatorów 11 różnych narodowości.

FMD: Która z Twoich misji obserwacji wyborów była najbardziej inspirująca / wymagająca / trudna?

TL: Trudno powiedzieć. Osobiście uczestniczyłem w jednej z naszych misji obserwacji wyborów samodzielnie, w październiku 2014 roku w Bośni i Hercegowinie, a słowa “inspirujące” i “wymagające” są pierwszą myślą, która przychodzi, aby opisać to doświadczenie. Według raportów naszych obserwatorów z innych misji obserwacyjnych, nasza druga misja na Ukrainie (podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2014 roku) wydaje się być najtrudniejsza: sytuacje, w niektórych lokalach wyborczych były dość chaotyczne, niektórzy z naszych obserwatorów zakończyli swoje zadanie o 9:30 następnego dnia rano (po procesie liczenia głosów), a jeden z naszych obserwatorów został zaatakowany na ulicy, ale na szczęście nie został poważnie ranny.

FMD: Czy łatwo poradzić sobie z  porozumiewaniem się z obserwatorami lokalnymi i mieszkańcami?

TL: We wszystkich krajach, w których byliśmy – Ukraina, Szkocja, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia – w większości młodzi ludzie mówili po angielsku dość dobrze, co ułatwiło komunikację, W ogóle zostaliśmy przyjęci w bardzo przyjaznej i gościnnej atmosferze, z wyjątkami oczywiście, a w sytuacjach, w których napotykaliśmy barierę językową byliśmy zwykle w stanie znaleźć kogoś, kto nam pomoże.

FMD: Czy kiedykolwiek mieliście niebezpieczne sytuacje podczas obserwacji wyborów?

TL: Oprócz szalonych kierowców – nie było!

FMD: Czego nauczyłeś się podczas misji obserwacji wyborów?

TL: To ambitne pytanie! Oczywiście można nauczyć się wiele o kraju, do którego jedziesz, ponieważ można spotkać wiele osób, które mają tendencję do wyjaśniania problemów całego narodu. Co może być mniej oczywiste, ale jest bardzo ważne osobiście dla mnie – uczestniczyć w jednej z wielu lekcji – jest odnowione i odczuwalne uznanie dla demokracji. Młodzi Europejczycy dziś często pojmują demokrację za pewnik, tak jakby była naturalna. Zamiast cieszyć się daną nam wolnością, że z samozadowoleniem odmawiamy wykonania naszych obywatelskich obowiązków. Ale kiedy obserwujemy demokratyczny proces tak dokładnie, szybko zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest je zorganizować, a zwłaszcza, gdy dochodzi do Ciebie fakt, co by się stało, gdyby nie było żadnych demokratycznych procesów, to naprawdę olśni Was, jakim szczęściem jest być obywatelem państwa demokratycznego!

FMD: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość związane z obserwacją wyborów?

TL: Mamy pomysły na dwa główne projekty:

  1. Kolejne misje obserwacji wyborów w 2015, w tym (między innymi) do wyborów w Wielkiej Brytanii, Turcji, Katalonii, Polsce, Ukrainie, Azerbejdżanie, Białorusi. I być może
  2. Organizowanie szkolenie zawodowych, zgodnie z normami OBWE dla zainteresowanych obserwacją młodych Europejczyków w wrześniu 2015.

FMD: Czy obserwacja wyborów naprawdę może wspierać demokratyczne wybory? Czy możesz podać jakiś przykład z własnego doświadczenia?

TL: Obserwacja wyborów posiada funkcję tworzenia zaufania poprzez tworzenie wyborów bardziej transparentnymi. Tą przejrzystość uzyskujemy w pierwszej kolejności poprzez publikację raportów obserwacyjnych, w których prawidłowe przeprowadzenie wyborów jest potwierdzone niezależnie, a przypadki niewłaściwego zarządzania wyborczego lub oszustwa są podawane do wiadomości publicznej. Jednak wkład obserwatorów wyborczych do procesu demokratycznego nie powinien być oceniany tylko przez wąską perspektywę “oszustwa lub brak oszustwa”. Z naszego doświadczenia wynika, sama obecność obserwatorów międzynarodowych tworzy sytuację psychologiczną, która zapobiega wielu niepożądanych rzeczy, bez wymogu konkretnych interwencji. Lokalni urzędnicy i wyborcy potwierdzili nam wielokrotnie zwykły fakt, że nasza obecność miała znaczenie symboliczne, której nie można ocenić. To jest nie tylko czasowa przejrzystość, ale już obietnica transparentności, która ma potencjał, aby stworzyć zaufanie i przyczynić się do udanego procesu demokratycznego.

Wywiad został przeprowadzony w ramach przygotowań do misji obserwacji wyborów w Estonii stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, we współpracy z AEGEE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności